GENEL TANITIM

Hacettepe Üniversitesi Anatomi Anabilim Dalı 1963 yılında Ankara Üniversitesi Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde eğitime başlamış, 1964 yılında da Anatomi Bölümü kurulmuştur. İlk dersler Dr. Niyazi Bademli ve Dr. Sıddık Karatay tarafından Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Hemşirelik ve Tıbbi Teknoloji Yüksekokullarına verilmiştir. Daha sonra 1964 yılında Dr. Doğan Taner’in bölüm başkanlığında Dr. Sıddık Karatay ve Dr. Doğan Taner tarafından Hacettepe bünyesinde Anatomi Bölümü kurulmuştur. Yüksekokulların yanı sıra Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Eczacılık Fakültesinde de anatomi dersleri verilmeye başlamıştır.

Anabilim Dalımız; Tıp Fakültesi’nin yanı sıra, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Hemşirelik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda da lisans ve lisansüstü anatomi dersleri vermektedir. Lisansüstü eğitim programları, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü’ne bağlı olarak açılan Tezli Yüksek Lisans ve Doktora Programları’dır.

Anatomi Doktora Programında; klasik makroskobik anatomi eğitimi sırasında nöroanatomi, klinik anatomi, kesitsel anatomi eğitimine ağırlık verilmektedir.  Öğrencilere makroskobik anatomi teorik derslerinin yanında; formalin ile fikse ve taze dondurulmuş kadavralarda, plastinasyon ve temporal kemik laboratuvarlarında pratik olanağı sağlanmaktadır. Ayrıca mikroskobik anatomi ve araştırma teknikleri hakkında teorik ders ve laboratuvar çalışma olanakları sağlanmaktadır. Anatomi doktora programı, öğretim dili Türkçe ve İngilizce (Yabancı uyruklu öğrenciler için) olarak yürütülmektedir.

Eğitim ve araştırma için sunulan laboratuvar olanakları: diseksiyon mikroskopları, transmission ve scanning elektron mikroskoplar, konfokal lazer taramalı mikroskop ve mikro CT cihazlarıdır.

Anabilim Dalımız makroskobik ve mikroskobik anatomi dalında birçok bilimsel yeniliğe öncülük etmiştir. 2003 yılında başlatılan mikroskobik ve klinik anatomi kursları ile ülke çapındaki klinisyen ve araştırmacılara bölümümüzün olanaklarından yararlanma fırsatı verilerek eğitimlerine katkıda bulunulmuştur.

ANA BİLİM DALI BAŞKANLIĞI YAPANLAR
  • Prof. Dr. Doğan TANER
  • Prof. Dr. Bedia SANCAK
  • Prof. Dr. Meserret CUMHUR
  • Prof. Dr. Ruhgün BAŞAR
  • Prof. Dr. Mürvet HAYRAN
  • Prof. Dr. Mustafa F. SARGON

anatomi@hacettepe.edu.tr